Istandiku plaani koostamise juhend


1. Paberiruumi jaotus. Kasutada millimeetripaberit või tavalist kirjapaberit (A4, A3) (maastikupildi seades). Võib vormistada arvutil. Eraldada paberi vasakpoolsest servast 3 cm köitmiseks ning ülaservast 5 cm pealkirja, mõõtkava ja ilmakaarte jaoks. Ülejäänud paberile tuleb maa-ala plaan raamatu “Puuviljandus” lk.183 eeskujul (erinevus viljapuude tähistamisel, kus kasutada sorte eristavaid tingmärke). Vajalikke soovitusi leiad lk.175-179.

2. Mõõtmete ümberarvutamine kandmiseks plaanile

Soovitavad mõõtkavad on 1:100, 1:200, 1:250, 1:500, 1:1000 jne.

Mõõtkava M 1 : Z korral

Mõõde plaanil (cm) = mõõde looduses (m) x 100 / Z


3. Aia elementide kandmine plaanile

Maatüki pikem külg jäägu rööpseks paberi pikema küljega ja põhjasuund osutagu paberi ülemise serva poole otse või mingi nurga all. Joonestamist alustada paberi alumisest või vasakpoolsest servast. On kenam kui kultuuri read ühtiksid millimeetripaberi joontega.


3.1. Kultuur

Iga taim tähistada tema võra läbimõõdu suuruse tingmärgiga. Istutuskohta tähistab ringike (olemasolev puu) või rist (projekteeritav). Igal sordil olgu erinev (värvus) tingmärk. Aja säästmiseks võib istutusrea tähistada joonega, mis lõpeb rea otsmise puu kohal ja tingmärgi teha vaid otsmistele puudele mõlemasse rea otsa.


3.2. Kaitseistandik

Puude istutusrida tähistatakse pideva joonega, mis lõpeb rea otsmise puu kohal. Istutusrida ümbritseb okste levikuulatust tähistav tingmärk. Vajaduse korral ulatub see üle teiste aia elementide.


3.3. Tee

Püsitee servad tähistatakse pideva joonega. Tee värvida mustaks (mustkate) või pruuniks (kruusakate). Ajutisi teid eraldi ei tähistata.


3.4. Tara

Tarakoht tähistatakse pideva ristitatud joonega. Võimalusel võib plaanile kanda ka üksikud tarapostid. Eri lehele teha tara plaan külg- ja otsvaates (M 1:50). Sellel olgu märgitud maapinnajoon, kaks posti (külgvaates), traatvõrk, pingutus- ja kinnitustraadid.


4. Kvartali kasulik pindala

Kasuliku pinna piir näidatakse katkendjoonega kultuuri äärmistest ridadest poole vahekauguse kauguselt. Kontuuri nurgad peavad olema täpselt välja joonestatud.

Leia plaani abil kultuuri kasulik pindala. Kontrolli kas see ühtib arvutuslikult (taimede arv x ühe taime kasvupind) saadud kasuliku pindalaga?



5. Eksplikatsioon (plaani seletus) peab aitama plaanist ilma suuliste selgitusteta aru saada. See koostatakse eraldi lehel ja liimitakse plaani servale, et tööd oleks mugav kasutada.


Eksplikatsioon (x – lahtrisse ei tule andmeid)


Aia elemendid ja materjalid

Ting-märk

Pikkus, pindala

Vahed

m x m

Kogus ühik

Ühiku hind

Viide

allikale

Maksumus

EUR

Kultuur, sordid








..Õunapuu..

x

..... ha






..Koit..’/ ..M26..


x

x


x

x

x

................. ‘


x

x


x

x

x









Kaitseistandikud








..harilik kuusk..


...... m






................


...... m






Püsiteed (laius m)


...... m²

x

x




Tara


...... m

x

x

x



a) ..metall..postid


x

..... m

..... tk




b) traatvõrk (kõrgus)


x

x

..... m




c) pingutustraat (ø 4 mm) 1m = 98,3 g




..... m ..... kg




d) kinnitustraat (ø 1 mm) 1m = 6,2 g , pikkus .... cm

















  1. töö vormi (välimus, kasutamise mugavust) ning sisu,

  2. kaaslase töö retsenseerimist,

  3. reageerimist retsensioonis märgitule (kaitstes oma seisukohtade õigsust või andes uue lahenduse). Parandused teha plaanil hariliku pliiatsiga.


Koostatud: 29.12.2006

Viimati muudetud: 12.09.2011